۸۳ مطلب توسط «جهان تیغ» ثبت شده است

نیم دانگ عدالت

هوالعلیم

نقد اقتصادسیاسی سفرنامه نیم‌دانگ پیونگ یانگ: جای خالی عدالت در آثار رضا امیرخانی

سوالات کتاب،دغدغه های نویسنده

تازه ترین اثر نویسنده توانای کشور آقای رضا امیرخانی به تازگی منتشر شده است و توانسته در خلال این سفر به طرح سوالات خوب و جدی بپردازد. پرسش‌هایی که در سفر اول از حکومت کرۀ شمالی و سفر دوم در چیستی انسان کرۀ شمالی است، در نیمه کتاب طرح می‌شود: «چه چیزِ کرۀ شمالی برای ما مخاطبان ایرانی جذاب است؟مخاطب چه سوالی دارد؟ سوال اصلی اینجاست. آیا ما دو کشور به هم شباهت داریم؟ آیا پس از تحریم‌های مهیب و شدید شباهت خواهیم داشت؟»

در این طرح پرسش‌ها و پاسخ‌های نویسنده هشدار جدی در اثرات تحریم‌ها بر حکمرانی و جامعه ایرانی روشن است. چه چیز کرۀ شمالی هولناک است؟ تک صدایی و دیکتاتوری. وضعیتی که ارمغان تحریم‌هاست. نویسنده در جایی می‌گوید: «تحریم و دیکتاتوری دو روی یک سکه‌اند. کشور تحریم شده به دام چاله تک‌صدایی می‌افتد و تک‌صدایی شروعی است برای دیکتاتوری.» و در ادامه به برخی شواهد ظهور این نوع نتایج تحریم‌ها را در ایران اشاره میکند:

ادامه مطلب...
۲۴ خرداد ۹۹ ، ۲۱:۰۶ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ

قربانیان تقدم توسعه بر عدالت

واکاوی علل حاشیه نشینی در چابهار به بهانه آتش سوزی محله کپرنشین «جنگلوک»

قربانیان تقدم توسعه بر عدالت

قربانیان تقدم توسعه بر عدالت
آیا پس از سه دهه اجرای سیاستهای نئولیبرالی برای مناطق محروم و ظهور نتایج انها زمان توقف و بازنگری در آنها فرانرسیده است؟

در 18 اردیبهشت محله کپرنشین «جنگلوک» در چابهار در استان سیستان و بلوچستان در آتش سوخت و محل زندگی 30 خانواده از بین رفت. ساعاتی بعد اولین عکس ها و کلیپ ها در فضای مجازی منتشر شد و توجه بخشی از کاربران فضای مجازی را برانگیخت اما در رسانه های رسمی و سراسری تحت شعاع اخبار زلزله تهران قرار گرفت و انعکاس چندانی نیافت. برای برخی از حاشیه نشینان چابهار این پایان زندگی زاغه نشینی و محقر انها بود و چشم امید به یاری مردم و نهادها دارند؛ اما زندگی زاغه نشینان چابهار با انواع رنج عجین است.


چندی قبل نیز کپرنشنان و حاشیه نشینان شهر چابهار طی بارندگی ها و سیل در منطقه متحمل خسارت های بسیاری شدند و بسیاری اندک زندگی محقر خود را از دست داند. در باقی اوقات سال نیز زندگی روزمره مردم این مناطق در نبود امکانات اولیه زندگی مانند برق، بهداشت، مدرسه و آب لوله کشی و مسکن مناسسب در هوای شرجی و گرمای طاقت فرسا بلوچستان به تقلا برای زده ماندن تنزل پیدا کرده است.

ادامه مطلب...
۰۸ خرداد ۹۹ ، ۱۷:۵۲ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ

مواجهه فعال و غرابالگری با کیت ، کلید مهار کرونا در سیستان و بلوچستان

 

در حالی که مسولین استانی مهمترین راه مهار شیوع کرونا را رعایت نکات بهداشتی میدانند تجربه جهانی و نیز تجربه داخل کشور علل دیگری را مطرح میکند.

در حالی که وضعیت عمومی کشور خبر از مهار نسبی و تثبیت کنترل کرونا در کشور میدهد اما سیستان  بلوچستان از محدود مناطق کشور است که مانند خوزستان و لرستان روند شیوع انها هشدار امیز و بیمارن بدحال در حال افرایش است.مسولین استانی علت را عدم رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم دارند . در حالی که این استان دارای جمعیت پراکنده و تردد داخل شهری کمتر و حتی فاقد ناوگان حمل و نقل عمومی داخل شهری مزدحم و شلوغی چون مترو واتوبوس در تهران و کلان شهرهاست اما در این شهرها با وجود این ازدحام فوق العاده روند کنترل بهتر و موثر تر بوده است . با بررسی واقعیات این مساله  در سطح جهانی و کشوری علل مهم و فنی دیگری را مشخص میکند که نقش مسولین استانی و کشوری را در مساله مهار کرونا جهت اتخاذ سیاستهای موثر مواجهه با این بیماری در استان دوباره برجسته میکند.

تقریبا ایجاد محدویت های عمومی اعم از قرنطینه و محدودیت ها اجتماع و تردد در تمامی کشورها و مناطق الوده به کرونا انجام شده است اما مواجهه با کرونا ابعاد فنی دیگری دارد که باعث شده نتایج مواجهه در برخی کشورها بطور چشم گیری با همدیگر فرق کند .

دونوع مواجهه برای مهارکرونا  در ایران و جهان تاکنون انجام شده . مواجهه و تشخیص بیمارستانی و مواجهه فعال و تشخیص در جامعه یعنی قبل از مراجعه به بیمارستان. کلید شکست زجیره شیوع کرونا شناسایی افراد الوده و مثبت بدون علامت و قرنطینه این افراد است.در مواجهه انتظاری و بیمارستانی بعلت مراجعه در مراحل شدید بیماری امار مرگ و میر بالاست و نیز بدلیل مراجعه دیرهنگام فرد افراد زیادی را در جامعه الوده کرده اما در مواجهه فعال شناسایی افراد کم علامت با بی علامت قبل از شدید شدن علایم و نیر الوده کردن افراد انجام میشود.

تجربه تجهانی کشورهای موفق در کنترل شیوع و مرگ و میر ناشی از  کرونا یعنی کره جنوبی و المان  استراتژی مواجهه فعال یعنی  غربالگری گسترده مردم با کیت تشخیص است. این کشورها با غربالگری وسیع توسط کیت موارد افراد الوده را در مراحل ابتدایی بیماری و یا بدون علامت و در نیز در سنین میانسال و جوان را در جامعه شناسایی میکنند بحای موارد با علایم شدید در سالمندان در بیمارستان. آلمانی‌ها تمام افرادی را که مشکوک به کرونا باشند و تمام افرادی را که با این فرد در ارتباط بوده به‌صورت زنجیره‌ای مورد تست و آزمایش قرار می‌دهند و در صورت لزوم آنها را قرنطینه می‌کنند. براساس اخبار و اطلاعات موجود بین 300 تا 500 هزار تست در هفته توسط آلمانی ها انجام می‌شود. در حالی که در ایران از ابتدای شیوع تاکنون حدود پانصد هزار تست انجام شده است.

ایران با افزایش تولید کیت و توان تشخیص در حال گذار از مواجهه بیمارستانی به مواجهه فعال درون جامعه است . هم اکنون به گفته دکتر جهانپور سخنگو وزارت بهداست و درمان هفتاد درصد مواد کرونا مثبت بیماران سرپایی و غیر بستری هستند. اما این استراتژی تشخیصی در سیستان و بلوچستان هنوز پیاده نشده و به همین دلیل هنوز عمده شناسایی در بیمارستان است و باعث شده شیوع این بیماری کماکان صعودی و نیز بیماران بدحال نیاز مند مراقیب ویژه افرایش پیدا کنند. در شهر زاهدان کانون اصلی این بیماری بیمارستان اختصاصی کرونا بیمارستان بوعلی است و مردم حتی در صورت بیماری از ترس الوده نشده به این مرکز مراجعه نمیکنند و این تاخیر و اکراه در مراجعه باعث الودگی بیشتر مردم و تشدید علایم انها میشود. لذا نیازمند اقدام جدی دولت و نهادهای مسول بمانند مرکز کشور در مواجهه فعال تر و افزایش کیت های تشخصیصی در استان و غربالگری گسترده تر مردم در جامعه و مکان های عمومی و مناطق الوده هستیم .بسنده کردن به توصیه و نصیحت مردم برای رعایت نکات بهداشتی به هیچ وجه کافی نیست و در صورت عدم وفور تست و  امکان عمومی مردم و موارد مشکوک به انجام تست تشخیصی شیوع این بیماری در استان پهناور و محروم سیستان و بلوچستان بحرانی تر میشود و عزیزان بیتشری از مردم استان فوت میشوند.

مساله غربالگری وسیع مردم نیازمند میزان زیاد تست است که دو مساله دسترسی به میزان کافی و هزینه انها مطرح میشود. با توجه به توان شرکتهای خصوصی در ساخت کیت و ازادسازی سازی صادرات انها به کشورهایی چون المان که بیشترین میزان مصرف کیت بدلیل اتخاذ رویکرد مواجهه فعال و غرابلگری وسیع مردم را دارد خبر از توان کافی داخلی را دارد اما جای سوال است که در نبود دسترسی کافی در مناطق محروم داخل کشور این اجازه صادرات از سوی دولت درست است یه نه ؟ آیا در این شرایط نابرابر و وجود کانون های بحرانی در داخل کشور ترجیح سود اقتصادی بر سود اجتماعی و حفظ جان مردم کشور ترجیح دارد؟وضعیت مناطق  محرومی چون سیستان و بلوچستان و ماندن در سطح مواجهه بیمارستانی بدلیل کمبود تست مساله بازنگری در این سیاست را بصورت جدی مطرح میکند و نیازمند پیگیری مسولین استانی و نمایندگان مجلس است. در بحث هزینه هم اگر دولت توان خرید تضمینی را ندارد (که با توجه به برداشت یک میلیارد یورویی بعید است و مساله تخصیص است نه دسترسی )باید خیرین سلامت و مشارکتهای مردمی و بنیادهای عمومی حمایتی جهت  تهیه میزان کافی

کیت تشخصیص اقدام کنند و همگان برای مهار کرونا نجات همه مردم ایران و چه مناطق برخوردار چه محروم و دسترسی برابر به امکانات تشخصیص و درمان بسیج شوند.

۲۹ ارديبهشت ۹۹ ، ۰۲:۴۹ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ

مروری بر نابرابری در سلامت به بهانه شیوع بیماری کرونا

مروری بر نابرابری در سلامت به بهانه شیوع بیماری کرونا

مصاف نابرابر مردم با کرونا

چگونه ویروس اندیشه نئولیبرالیسم ، جامعه و حکومت را در مقابل ویروس کرونا آسیب پذیرکرده است؟

بیماری کرونا به جرات از بزرگترین و بی سابقه ترین چالش های سلامت عمومی کشور در دوران پس از انقلاب است.ویروسی که از سطح زندگی فردی تا ساختارها و نهادها کشور را درگیر کرده است. پاسخ هر یک از این نهادها اعم از دولت ،مجلس ، رسانه ، طبقات مختلف جامعه ، بازار و... قابل بررسی و تحلیل جداگانه است .در این یادداشت به مصاف نابرابر مردم با ویروس کرونا می پردازیم و وجوهی از نابرابری و عقب ماندگی ها در عدالت می پردازیم که توسط ویروس کرونا نمایان شده است.

کرونا در دوران اوج گیری های چالش های اقتصادی بعلل درونزا در ایران رخ داد.توسعه اقتصادی نولیبرال دولتهای متوالی پس از سه دهه با محوریت آزادسازی و خصوصی سازی منجر به شوکهای ارزی و حامل های انرژی و کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم و تورم افسارگسیخته و افزایش هزینه های زندگیو شماف های طبقاتی  شده است که منتج به کاهش سرمایه اجتماعی دولت و نظام  نیز شده است. مسله ای که پس از شوک بنزینی و  وقایع ابان ماه تشدید شد . این کاهش سرمایه اجتماعی پیرو سیاساتهای تورم زا و فقیرسازی احاد مردم و بی توجهی به عدالت خود را در کاهش مشارکت انتخاباتی مجلس و در نیز بی توجهی مردم به هشدار ها و توصیه ها ارشادی دولت برای قرنطینه خانگی و عدم مسافرت خود را نشان داد.

در این بستر ناخوشایند کرونا ورود کرد و توان حکم رانی دولت و مجلس و ساختار اجتماعی و رسانه ای و مدیریتی کشور را به چالش کشید.فارغ از کم و کیف ای چالش ها و پاسخ انها مسله مصاف نابرابر مردم کم تر محل توجه بوده است.نتیجه سالها سیاستگذاری و اجرای سیاستهای در حوزه اقتصاد  ، سلامت ، اموزش ، توسعه و عدالت اجتماعی هویدا شده است و کیفیت زندگی و اسیب پذیری  نابرابر مردم در مقابل کرونا نمایان و قابل بررسی است.

کرونا با نابرابری تشخیص داده شد!

اولین نمودهای نابرابری که در روزهای ابتدایی شیوع ان در ایران

ادامه مطلب...
۲۴ اسفند ۹۸ ، ۰۰:۵۴ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ

دگرگونی بزرگ

دگرگونی بزرگ

کتاب دگرگونی پس از هفتاد سال از نگارش و انتشار میلادی چندی است به فارسی نیز ترجمه شده است. این کتاب از مهمترین و قویت ترین کتابهای نگاشه در انتقاد از نظام اقتصادی بازار آزاد یا لیبرال سرمایه داری یا آنچه در کتاب نامیده نظام بازار خودتنظیم کر می نامد. است‌. نویسنده کتاب کارل پولانی متفکر سوسیالیست و مورخ اقتصادی متولد اتریش است که به بعد ظهور فاشیسم در آلمان تبعیدهای به انگلیس و آمریکا مجبور شد.او معاصر و هموطن و البته منتقد فون نایک و فون میزس از مدافعین سرسخت بازار آزاد و پدران فکری نولیبراریسم بود.

پولانی طی‌زندکی تحولات و وقایع اقتصادی سیاسی تاریخی بسیاری بود از جمله

و سرمایه دا ی را در عصری درک‌ک د که تحولات گسست ده را در حهان رام زده بود .او در کتاب خود به دنبال علت ریشه این وقایع که همان ظهور و تسلط نظام بازار خودتنظیم بود و بررسی گستره تاریخژ از قرن پانزده تا بیستم و از تا ظهور فاشیسم در ابتدای قرن بیستم با محوریت مطالعه تحولات انگلستان بعنوان مهد سرمایه داری.

پولانی نظام را نابودگر میداند

مشخصه نظام که تاکنون در تا یخ بشری سابقه نداشته است را ایجاد کارایی سازی ماده های تولید از جمله مار زمین پول میداند و لذا آن ها را کدهای خون.م میدانند.

نکات متنوعی در این کتاب پر از جزییات تاریخی مطرح شده است.

از جمله تبیین رابطه جامعه و اقتصاد با دو‌مفهوم حک شدگی و فک شدگی . حک شدگی به معنی اقتصاد در خدمت جامعه و فک شدگی یعنی اقتصاد جدا از جامعه و در نهایت مسلط بر جامعه . منطق نظام به گونه است که فرهنگ و ماهیت را به زیل خود تعریف می‌کند.

پیرو این مفاهیم پولانی وضعیت نظام خالص را ارامانشهر و غیر قابل تحقق میداند چراکه با پیشروی نظام بازار بر شوم زندگی و جامعه ، جامعه به دفاع از خود و مهار نظام بر می‌خیزد چیزی که پولانی از آن جنبش مضاعف مینامد. بخش زیادی از تحولات تاریخی نتایج ظهور جنبش های مضاعف و تقابل جامعه با نظام است. جنبش هایی کلامی مانند سوسیالیسم و فاشیسم و جنبش های مردی مانند چارت بشم در انگلستان . مانند پدیده عدالت خواهی کنونی کشور که در پاسخ به پیشذوی توسعه اقتصادی نولیبرال و بسط ناب ابر و کالایی سازی نیازها اساس و دو در کشور رخ داده به نوعی واکنش جامعه به پیش می نظام بازار ایران در کشور است.

مراد از دگرگونی بزرگ ظهور بازار های خودتنظیم است. نکته کلیدی آن نقش دولت در ظهور نظام است. برخلاف گمان و نظریات شارحان بازار آزاد ، وضعیت بازار آزاد نه بصورت خودجوش که با مداخلات گستره دولت ایجاد شده و می شود. یعنی ایجاد بازار آزاد و خودتنظیم کر باید با برنامه. بازی تحقق پیدا کند و دولت بر خلاف شعارهای نولیرالی دولت حداقلی برای ظهور نظام دولت حداکثری است . مسلم که طی قرن پانزده تا نوزده بصورت برنامه ریزی شده اما برنامه ریزی نشده و قدم به قدم رخ داده اما نیز شاهدیم که نهادهای بین آلمالی تنطیگر اقتصاد جهانی مانند صندوق بین ارکوازی پول و بانک جهانی و نسخه تعدیل ساختاری پیرو اندیشه بازار آزاد با دیکته نسخه های خود به دولت ها تنها را مجری و محور ایجاد نظام بازار در کشورها میداند. و در ایران نیز این سیاستها با مداخله گستره اجرا شده است.اعم از آزادسازی و خصوصی ساز یو‌مقررات. زدایی و مقررات گزاری گسترده.

آورده پولانی در مقام تبین است و استراتژی سیاسی برای تغییرارایه نمی کند اما توجه به دستاوردهای مطالعاتی او در کنار سایر اندیشه های رقیب و منتقد جریان متعارف اعم از نهادگرایی پست کینزی و ...سرآغاز تامل و‌بازاندبشی در مسهورات و اندیشه های مسلط دانش اقتصاد نوکلاسیک در دانشگاه های اقتصاد و بدنه کارشناسی و تکنوکراتیک‌ دولتها و مجلس است که تاکنون در ایران ثمره ای درخشانی نداشته و کشورها در معضلات و بحرانهای اقتصادی دست و پا می‌زند.

۰۷ بهمن ۹۸ ، ۰۱:۰۴ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ

اقتصاد سیاسی ترور شهید قاسم سلیمانی

اقتصادسیاسی ترور شهید سلیمانی 

مروری بر بستر های داخلی به شهادت رسیدن سردار سلیمانی

شهادت سردار کم نظیر اسلام و انقلاب اسلامی را به امام زمان(عج) رهبر فرزانه انقلاب و مردم ایران تسلیت عرض می کنم.شهادت سردار سلیمانی و نقش بی مانند ایشان در تامین امنیت و اقتدار کشور و جبهه مقاومت دارای انچنان اهمیتی است که هم تببین چایگاه و فعالیتها و دامنه تاثیر ایشان و هم چرایی و نیز تبعات شهادت ایشان نیازمند تبین و تحلیل گسترده کارشناسان است.این یادداشت در پی بررسی و واکاوی بستر های داخلی و زمینه ساز شهادت ایشان از منظر اقتصادسیاسی است.از دست دادن سرمایه ای بی مانندی چون سردار سلیمانی برای نظام اسلامی و جهان اسلام با حمله مستقیم نظامی امریکا انچنان سنگین است که هر علت داخلی و بستر ساز ان باید سریعا و در فوریت شناسایی و مهار شود و نیز زنگ هشداری است برای نظام اسلامی که برخی سیاستها دارای محتوا نهفته خطرناک و با تبعات جبران ناپذیر و سنگینی چون شهادت سردار سلیمانی است.البته این تبعات مستقیم نیست و با شبکه از علل و براه انداختن زنجیره از حوادث منجر به چنین حوادث تلخی میشود.

پس از این مقدمه به به بررسی اقتصادسیاسی ایجاد بستر ترور شهید سلیمانی می پردازم.به عقیده و ارزیابی نگارنده شهادت شهید سلیمانی نه در خلا که بستری از زنجیره از وقایع اقتصادی و سیاسی در داخل کشور رخ داد. که مبنا و داده خام ارزیابی و محاسبه و تصمیم امریکا شد.

ادامه مطلب...
۰۶ بهمن ۹۸ ، ۱۳:۱۲ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ

نماینده خود توسعه است!

نماینده مجلس شایسته کیست؟

طبق شواهد و نتایج انتخابات ها#نماینده_مجلس باید باغیرت و مردمی ، شجاع و بانفوذ با لابی! ، بر منافع منطقه خود بشدت متعصب و پیگیر و بک کن باشد!

نماینده خوب کسی است که بتواند برای شهر و دیار خود 

یک#کارخانه_فولاد 

یک#پتروشیمی

یک#کارخانه_سیمان

یک#منطقه_آزاد یا ویژه اقتصادی

یک خط مستقل راه آهن و بزرگراه

یک فرودگاه

یک دستگاهMRI 

ادامه مطلب...
۰۳ بهمن ۹۸ ، ۰۳:۰۳ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ

تنش آبی، نتیجه مدل توسعه نئولیبرالی

پس از سه دهه اجرای بسته اقتصادی تعدیل ساختاری (به‌عنوان نسخه محوری توسعه کشور) توسط دولت‌های متوالی، شاهد تبعات اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی این نسخه نئولیبرالی هستیم. یکی از این تبعات، بحران آب است. راهکار حل این بحران نیز مانند سایر نسخه‌های نئولیبرال‌های وطنی، ریاضتی است و فشار متوجه عامه مردم به‌ویژه بخش کشاورزی و در نتیجه جامعه روستایی کشور است؛ جامعه‌ای که در طول سه دهه توسعه اقتصادی، بیشترین ضربات را از نسخه‌های نئولیبرالی چون شوک‌درمانی و تورم‌های منتج از آن تحمل کرده و در سکوت با عواقب آن گریبان‌گیر است؛ عواقبی چون فقر، بیماری و مهاجرت از روستاها و حاشیه‌نشینی.

ادامه مطلب...
۰۳ بهمن ۹۸ ، ۰۲:۵۲ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ

ظرفیت های سیستان دچارخود تحریمی شده است

سیستان یکی از بهترین مناطق جهان برای استفاده از انرژی ها نو است اما متاسفانه دچار خود تحریمی و غفلت برخی مدیران ملی و محلی قرار گرفته است.

در منطقه سیستان تنها یک توربین بادی قرار دارد که اتفاقا این توربین تنها در سیستان پربازده ترین توربین بادی ایران نیز هست و تنها تا پایان آبان ۹۲ حدود ۴ میلیون کیلو وات ساعت برق پاک را به شبکه سراسری کشور تزریق کرده است.

با توجه به ظرفیت منطقه سیستان اگر برای استفاده از انرژی ها نو به درستی برنامه ریزی شود تنها در این منطقه می توان یک سوم برق ایران را تولید کند.

ادامه مطلب...
۰۳ بهمن ۹۸ ، ۰۲:۴۹ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ

فرصت تاریخی یا فرصت سوزی تاریخی؟

طی سه دهه پس از جنگ تحمیلی، سه دولت با ادعای تحول اقتصادی تجربه مشترکی به جا گذاشتند. سه جراح اقتصادی که ابزار نامناسبی برای نیّات خوب خود انتخاب کردند، اما نتیجه، قصابی اقتصادی بود.

تجربه و نتیجه مشترک هر سه دولت از اجرای سیاست‌های نئولیبرالیسم اقتصادی، با محوریت آزادسازی اقتصادی و خصوصی‌سازی و شوک‌درمانی (آزادسازی قیمت‌های کلیدی: ارز و حامل های انرژی) در اقتصاد بیمار و ضدتولید و دلال‌محور کشور، تورم افسار‌گسیخته،گرانی و بی‌ثباتی اقتصادی، همراه با تبعات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی بود.

چرا این دولت‌ها با گفتمان‌های متفاوت سیاسی و حتی مخالف، نتیجه مشترکی به بار آوردند؟

ادامه مطلب...
۰۳ بهمن ۹۸ ، ۰۲:۳۹ ۰ نظر موافقين ۰ مخالفين ۰
جهان تیغ